Thinkylines - Myślanki po angielsku

 

Myślanki o domu oraz Myślanki o zwierzętach. Ośrodek Twórczej Edukacji Kangur, 2012

 

Książeczka Myślanki o domu 22 strony. Myślanki o zwierzętach 40 stron.

 

Hm... pomyślałem sobie. 40 stron to niewiele 22 strony to jeszcze mniej... kolorów też w tej książeczkach nie ma za dużo... miękka oprawa... to nie to do czego przyzwyczaiły mnie standardowe książki dla dzieci. Popatrzyłem jeszcze raz, przeczytałem dokładnie o co chodzi. Moja opinia na temat Myślanek zmieniała się o 180 stopni. Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych książek dla dzieci z jakimi miałem do czynienia. Dlaczego? Już tłumaczę.

 myslanki

Myślanki nie służą do zapamiętywania czy też nauki odtwarzania zapamiętanych informacji, nie służą też do nauki czytania, pisania czy liczenia. Myślanki służą do poznawania świata w alternatywny sposób, służą także do tworzenia własnej wersji rzeczywistości. Dziecko staje się twórcą a książka w żaden sposób nie krępuje jego wyobraźni. W Myślankach dzieci nie tylko dorysowują (jakiego kształtu muszlę może mieć ślimak?), wyklejają (swój wymarzony pokój), czy wydzierają (dziura w okładce książeczki staje się oknem) ale także zadają pytania (jakie pytanie zadać wielbłądowi?) oraz porównują (do jakiego zwierzęcia podobny jest fortepian?), jak również znajdują alternatywne zastosowania dla sprzętów domowych. Autorzy na każdej stronie proponują dziecku kolejne zadania rozwijające wyobraźnię i zdolności twórczego myślenia.

 

Jak już pisałem książeczka nie jest kolorowa – to zamierzony zabieg który powoduje, że dzieci podczas zabawy stają się twórcą. Dorysowywanie, kolorowanie, wydzieranie, naklejanie oraz zadawanie pytań zajmuje dziecku długie godziny. Myślanki to nie kolejna „pięknie wydana”, „mieniąca się kolorami” książka w twardej oprawie, którą maluch po 10 minutach odłoży (niekoniecznie) na półkę.

 mysl

Myślanki skupiają się na rozwoju twórczego myślenia u dzieci, czyli tego, co jest najbardziej zaniedbywane w polskim systemie edukacji tak bardzo zorientowanym na zapamiętywanie i odtwarzanie zapamiętanych informacji. 

 

Nasza ocena 6/6

 

Wersja recenzowana jest wersją w języku angielskim. Dzieci które opanowały ten język w stopniu podstawowym mogą przy pomocy nauczyciela czy rodzica swobodnie bawić się z Myślankami.  

 

 

 

 

Szkoła Językowa Poliglotek • E-mail: biuro@poliglotek.edu.pl • Mateusz Melosik - tel. +48 691 407 586 • Facebook